Minikurz zadarmo

Od neposlušnosti k vzájomnému rešpektu a spolupráci

Nauč sa rozprávať s deťmi tak, aby spolupracovali

Deň 1

Pohľad do seba

Cesta k spolupráci, harmónii a rešpektu u teba doma vedie vždy najskôr cez tvoje vlastné pocity a potreby.
Cieľom dnešného dňa je preto pozrieť sa do svojho vnútra, zistiť, čo sa v tebe deje v momente, keď tvoje dieťa nespolupracuje a rozkľúčovať tvoje potreby.

Ďalšie kroky

Pracovné listy:

Stiahni si pracovné listy k tomuto dni.

Zoznam pocitov a potrieb:

Stiahni si zoznam pocitov a potrieb, ktorý ti pomôže, pokiaľ sa ti nedarí pomenovať to, čo cítiš, či potrebuješ. 

Tvoja video lekcia na dnešný deň

Odpovede na otázky k prvému dňu

Môj tip pre teba:

Je možné, že si na túto situáciu, ktorú si práve opísal/a, reagoval/a hnevom. Následne u teba nastúpili výčitky svedomia a pocity hanby a viny

Skús dnes zmeniť svoj pohľad na svoj hnev, ako na niečo, čoho sa musíš zbaviť.

Napriek tomu, že sa to tak na prvý pohľad nezdá, tvoj hnev je tu pre teba. Chce ťa chrániť. Upozorňuje ťa na to, že nejaká tvoja potreba je nenaplnená a na to, že je práve v tomto momente niečo pre teba veľmi dôležité. Miesto toho, aby si ho preto odháňal/a, skús si ho dovoliť cítiť. 

To, že si svoj hnev dovoľuješ cítiť, nie je povolenie k tomu, že sa môžeš na deti vykričať, či ich biť. Na to, aby si však dokázala svoj hnev spracovať a transformovať je najdôležitejšie, aby si sa so svojím hnevom dostal/a do kontaktu.

Cvičenie:

Pri najbližšej príležitosti, keď tvoje dieťa nebude spolupracovať, skús svoju pozornosť obrátiť na seba. Miesto toho, aby si preto konal/a tak, ako zvykneš, ostaň stáť v prítomnom okamihu a sleduj svoje telo. Ako reaguje na silné pocity tvojho dieťaťa? V ktorých častiach tela cítiš pocity? Ktoré to sú? Toto cvičenie opakuj čo najčastejšie. Len vďaka kontaktu samej/samého so sebou budeš schopný/á zmeniť svoje reakcie.

Pre tvoju informáciu

Pracovné listy môžeš vypĺňať elektronicky priamo do dokumentu, alebo si ich môžeš vytlačiť a vypĺňať na papieri.

Obsah tohoto, aj všetkých ostatných dní bude pre teba k dispozícii počas trvania minikurzu. Vytvor si dovtedy dostatok času a priestoru, aby si dokončila všetky cvičenia. Pomôže ti to zmeniť svoju reakciu na tvoje deti a získať doma viac spojenia a harmónie.

Pre teba

Cieľom tohoto dňa bolo pozrieť sa do svojho vnútra a rozkľúčovať posolstvo, ktoré ti tvoja silná reakcia na na tvoje deti chce ukázať. Aby sa tak mohlo stať, je dôležité aby si najskôr svoj hnev prijala a nepotlačovala ho, prípadne, aby si sa zaň neodsudzovala.

Zajtra sa pozrieme na perspektívu tvojho dieťaťa a na to, prečo v niektorých situáciách jedná tak, ako jedná.

Budem sa na teba tešit znovu zajtra!

Tvoja,

Dagmar

PS: Pokiaľ ti niečo nie je jasné, alebo nedokážeš rozkľúčovať posolstvo, ktoré ti tvoj hnev chce dať, polož mi svoju otázku do facebookovej skupiny Od neposlušnosti k vzájomnému rešpektu a spolupráci. Otázky budem zodpovedať v živom vysielaní o 19:00.

Dôležité!

Pokiaľ máš akýkoľvek technický problém, neváhaj ma kontaktovať na dagmar@komunikaciasrdcom.sk.