Minikurz zadarmo

Od neposlušnosti k vzájomnému rešpektu a spolupráci​

Nauč sa rozprávať s deťmi tak, aby spolupracovali

Deň 3

Ako nájsť riešenie?

V tejto lekcii sa pozrieme na to, ako môžeš nájsť riešenie tvojho problému, ktoré napĺňa tvoje potreby a zároveň aj potreby tvojho dieťaťa. Získaš novú perspektívu, ako sa pozerať na detské správanie a spoluprácu.
Cieľom dnešného dňa je pozrieť sa na tvoje potreby a na potreby tvojho dieťaťa a nájsť riešenie, ktoré vyhovuje vám obom.

Ďalšie kroky

Video č. 1

Môj tip pre teba:

Prebratie zodpovednsti vyzerá aj tak, že určíš pevnú a jasnú hranicu a budeš tam pre svoje dieťa aj vtedy, keď s tou hranicou nebude súhlasiť. Nebudeš sa snažiť svoje dieťa presvedčiť o tvojej pravde, ani od neho nebudeš čakať schválenie tvojej hranice. Budeš tam však preňho tak dlho, ako to bude potrebovať, kým bude prejavovať všetky pocity spojené s určením tvojej hranice. 

Video č. 2

Odpovede na otázky k tretiemu dňu

Môj tip pre teba:

V časovej tiesni ti tvoje dieťa s najväčšiu pravdepodobnosťou hovorí: „Mami, potrbeujem tvoju pomoc.“

Počas celého procesu sprevádzaj svoje dieťa veľkou dávkou empatie. Vďaka empatii sa bude tvoje dieťa cítiť tebou videné, bude vidieť, že mu rozumieš a že mu nevyčítaš jeho správanie, ktoré ono samo vie, že nie je u teba želané, ale nedokáže ho v tom momente ovplyvniť. Vďaka takejto reakcii o kúsok zahojíš aj ranu, ktorú možno v sebe nosíš spôsobenú reakciou tvojich rodičov na podobnú situáciu, keď si bol/a dieťaťom ty. 

Cvičenie:

Nauč sa odlišovať priania svojho dieťaťa od jeho potrieb. Skúšaj si pri najbližších situáciách hľadať, aké potreby sa skrývajú za želaniami tvojho dieťaťa. Úloha nás, rodičov, je totiž pomôcť našim deťom naplňovať ich potreby, nie splniť každé ich želanie. 

Pre tvoju informáciu

Pracovné listy môžeš vypĺňať elektronicky priamo do dokumentu, alebo si ich môžeš vytlačiť a vypĺňať na papieri.

Obsah tohoto, aj všetkých ostatných dní bude pre teba k dispozícii počas trvania minikurzu. Vytvor si dovtedy dostatok času a priestoru, aby si dokončila všetky cvičenia. Pomôže ti to zmeniť svoju reakciu na tvoje deti, získať viac spojenia a pomôžeš im vyrovnať sa so svojimi pocitmi tak, aby sa to naučili oni od teba.

Pre teba

Zajtra sa spolu pozrieme na to, čo sa v skutočnosti skrýva za tvojou potrebou spolupráce či rešpektu a dostaneš tiež 10 konkrétnych tipov, ktoré môžeš použiť práve v momentoch, keď ti bude veľmi záležať na tom, aby tvoje dieťa spolupracovalo. 

Teším sa na teba!

Tvoja

Dagmar

PS: Pokiaľ máš nejakú otázku, polož mi ju do príspevku k tomu určenému, alebo mi ju príď položiť priamo na živé vysielanie v skupine dnes večer o 19:00.

Dôležité

Pokiaľ máš akýkoľvek technický problém, neváhaj ma kontaktovať na dagmar@komunikaciasrdcom.sk