O nenásilnej komunikácii

Nenásilná komunikácia je komunikačná metóda, ktorú vyvinul americký psychológ, mediátor a autor Dr. Marshall B. Rosenberg (1934-2015). Pomáha ľudom spolu lepšie vychádzať, riešiť konflikty, prehlbovať medziľudské vzťahy, vedie k vzájomnému porozumeniu, dôvere a radosti zo života. Nenásilná komunikácia sa dá preto použiť jak v každodennom živote, tak aj pri riešení konfliktov v osobnom a pracovnom živote, či politickom dianí.

„Bez nenásilného postoja je samotná metóda bullshit na nič.“

– Marshall B. Rosenberg

Na rozdiel od iných komunikačných konceptov, cieľom nenásilnej komunikácie nie je manipulovať a ani prinútiť, či motivovať druhú stranu aby konala tak, ako chceme my. Jej cieľom je autenticita a posilnenie vzťahov, čím sa následne automaticky zvýši aj miera kooperácie v spoločnom živote.

Niekedy sa miesto nenásilnej komunikácie používa aj názov spojujúca, oceňujúca, efektívna, konštruktívna, či vedomá komunikácia.

Svetové štúdie stále častejšie ukazújú, že naozajstné šťastie v živote je silno spojené s kvalitou našich sociálnych vzťahov. Nenásilná komunikácia sprostredkuváva prístup k empatii, ktorú dokážeme venovať sebe a následne aj ostatným ľudom v našom okolí. Umožňuje prístup do nášho vnútra, k našim emóciám a potrebám. Tým zároveň umožňuje vydať sa na cestu do duše a do života ostatných ľudí. Nenásilná komunikácia je komunikačná metóda a zároveň spôsob života, vďaka ktorému dokážeme kultivovať a prehlbovať naše vzťahy s deťmi, partnerom, blízkymi a hlavne so sebou samými.

„Cieľom života je pripustiť všetky svoje úsmevy a vyplakať všetky svoje slzy.“

mbr4_c_2x3_300

– Marshall B. Rosenberg

Nenásilná komunikácia má hlboký vplyv na myslenie a sebavnímanie ľudí. Nenásilná komunikácia mení celkový „mindset“, čiže spôsob, akým človek vníma svet a pristupuje k situáciám. Presúva pozornosť od súdov k potrebám, čím prináša väčšiu jasnosť a spojenie so sebou samým aj s ostatnými. Namiesto boja o to, kto má pravdu, sa zameriava na hľadanie riešení, ktoré uspokoja potreby všetkých zúčastnených. Umožňuje pochopiť perspektívu druhej strany, čím sa predchádza zbytočným konfliktom a nedorozumeniam.
 
Nenásilná komunikácia pomáha budovať sebavedomie a sebaistotu, ktoré pramenia z vnútornej integrity a autenticity. Učí človeka prevziať zodpovednosť za svoje pocity a potreby, namiesto toho, aby ich premietal na iných. Pomáha zbaviť sa „people pleasingu“, teda snahy vyhovieť všetkým naokolo na úkor vlastných potrieb a hodnôt. Umožňuje lepšie porozumieť svojim emóciám a nájsť spôsoby, ako ich zdravo spracovať.
 
Vedie k sebaúcte, ktorá nie je závislá od názorov a súhlasov iných.
 
Nenásilná komunikácia nie je len o pekných slovách. Ide o hlbší proces, ktorý mení spôsob, akým človek myslí, cíti a koná.
Je to proces, nie jednorazové riešenie. Vyžaduje si čas a prax, aby sa stala prirodzenou súčasťou života.
Jej účinky sa prejavujú v každodenných situáciách, čím postupne mení kvalitu života a vzťahov.
Nenásilná komunikácia teda predstavuje mocný nástroj, ktorý umožňuje ľuďom žiť autentickejšie, s väčšou sebadôverou a v hlbšom spojení so sebou samými aj s ostatnými.

Nenásilná komunikácia

Nástroj,

vďaka ktorému dokážeš jasne a zrozumiteľne vyjadriť svoj názor, hranice a potreby.

Spôsob,

vďaka ktorému dokážeš jasne a autenticky povedať „NIE" a nezraniť pritom ostatných.

Systém,

ktorý umožňuje aj v emočne vypätých situáciach ostať v spojení so sebou a zároveň s ostatnými účastníkmi konfliktu.

Metóda

na mierumilovné riešenie konfliktov bez ohľadu na výsledok.

Chceš sa o nenásilnej komunikácii dozvedieť viac?

Zanechaj mi svoj email a meno a ja ti dám vedieť o všetkých nových článkoch, podcastoch a novinkách na stránke Komunikácia srdcom.

Okrem toho dostaneš odomňa darček v podobe Ebooku zadarmo s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

(Foto © Beth Banning, www.nonviolentcommunication.com, used by Courtesy of PuddleDancer Press)