Aj ty občas vo svojom rodičovstve objavíš vzorec z minulosti, ktorý ti neslúži a chceš sa ho zbaviť? V tomto článku ti na vlastnom príklade ukážem, ako môžeš pomocou 4 krokov zmeniť starý vzorec ľavou zadnou.
Minulý týždeň sme vzali chlapcov do Legolandu, čo bolo už druhý rok úplným highlightom letných prázdnin. Obe tieto návštevy však prinášali so sebou podobnú výzvu, ktorá mi pomohla vo mne objaviť a spracovať starý vzorec z mojej minulosti.
Objavenie starého vzorca
Keď si v Legolande ešte nikdy nebol/a, trochu ti ho opíšem. Je to obrovský zábavný park s množstvom kolotočov a húsenkových dráh, ihrísk, vodných ihrísk, reštaurácií, ale aj miest, kde si môžu deti jednoducho nerušene stavať Lego.
A keďže som pred mojou prvou návštevou ani ja v Legolande nikdy nebola, aj ja som bola z tejto predstavy, že ho prvýkrát navštívim, mierne vzrušená. Tešila som sa, ako sa spolu s mojimi deťmi nadšene rozbehneme k prvej húsenkovej dráhe. Následne budeme utekať ku každej ďalšej, až kým ich všetky nevyskúšame, alebo až kým nás odtiaľ pred záverečkou nevyhodia.
Naši chlapci však mali inú predstavu stráveného dňa v Legolande.
Hneď pri vchode sa totiž nachádzali obrovské modely Lega v podobe hýbajúcich sa ľudí, slávnych budov, veží, vozidiel, či celých mestských častí. A aj keď som bola čiastočne tiež ohúrená komplexom týchto modelov, čím ďalej tým netrpezlivejšie som čakala, kedy sa už konečne láskavo pohneme ďalej. Veď sme mali predsa pred sebou celý zábavný park! Naši chlapci však vytrvalo ignorovali akýkoľvek pokus dostať ich na kolotoč a fascinovane ďalej hľadeli na modely Lega s otvorenými ústami.
Identifikovanie zdroja
„Zaujímavé!“ pomyslela som si, pozorujúc moju stúpajúcu nervozitu a netrpezlivosť v momente, keď sa už nedala prehliadnuť. Tento môj pocit vychádzajúci z myšlienky „niečo mi uniká“ už dôverne poznám. Je to ten istý pocit, ktorý som cítila na dovolenke pri mori, keď môj starší syn chcel väčšinu času tráviť hraním šachu na izbe. Alebo keď si v bufete plnom toho najrozmanitejšieho jedla, farebného ovocia a zeleniny vybral na raňajky suchý biely toast.
Pozorovala som túto myšlienku bližšie a objavila som ďalšie jej odtiene.
„Plytváme časom.“
„Nie sme efektívni.“
„Takto v žiadnom prípade nemáme šancu prejsť celý park!“
„Nestíhame.“
„Aká škoda, tráviť čas v Legolande prezeraním si modelov.“
Mám rada tieto zistenia. Väčšinou pri nich pocítim dávku uvoľnenia, až odľahčenia, keď identifikujem nejaký starý vzorec. A aj v tomto prípade to tak bolo. Sadla som si, zatvorila som oči a chvíľku pozorovala svoj dych, vnímala som netrpezlivosť a nervozitu v mojom tele, venovala si chvíľku sebaempatie a pozorovala, ako tieto pocity pomaly strácajú na sile. Povedzme si rovno, mala som na to dosť času. Napokon sa obe tieto pocity rozplynuli úplne a ja som pocítila pokoj.
Ako zmeniť staré vzorce?
Pokiaľ aj ty chceš vyskúšať spôsob, vďaka ktorému dokážeš začať meniť staré vzorce, ktoré ti už neslúžia, postupuj podľa nasledujúcich krokov.
1. krok - Pomenuj pocit
Sústreď sa na nepríjemný pocit vo svojom tele a pomenuj ho. V mojom prípade to bol pocit nervozity a netrpezlivosti.
2. krok - Identifikuj zdroj
Identifikuj myšlienku, ktorá v tebe vytvára impulz konať. Sleduj svoj pocit a dovedie ťa k myšlienke, z ktorej tento pocit vychádza. U mňa to bola myšlienka „niečo mi uniká“.
3. krok - Sleduj impulz
4. kork - Neurob nič
Ako to dopadlo?
Verím, že aj tebe pomôže tento postup pri odhaľovaní a spracovávaní svojich vlastných starých vzorcov.
Držím ti pri tom palce!
PS: Si už prihlásený/á na minikurz zadarmo Ako zvládnuť detské emócie? Pokiaľ ešte váhaš, či je tento minikurz pre teba, pozrieme sa v ňom nielen na emócie tvojho dieťaťa, ale aj na tvoje vlastné. Tie totiž z veľkej časti určujú tvoje reakcie. Viac informácií a prihlásenie na minikurz nájdeš tu: