Ako sa vyhnúť boji o moc a vrátiť do rodiny lásku?

Jedno minulotýždňové popoludnie sa pre mňa stalo výzvou. Ide o ten typ náročného dňa, kedy na moment ľutujete, že ste sa stali rodičom. Ako sa mi podarilo vyhnúť sa boji o moc a vrátiť do rodiny lásku?

 

Ranné nálady

Už ráno bol môj starší syn v neobvyklom rozpoložení. Nohavice boli príliš voľné, tričko príliš dlhé, topánky príliš „zimné.“ Bola som rada, keď sme sa dostali z domu, avšak na ceste do školy to pokračovalo.
 

Mami, nechcem ísť na šport do družiny. Vyzdvihni ma skôr, večer mám hokejový tréning, takže pohybu budem mať dosť,“ prosil ma so slzami v očiach a ja som videla, ako je to v tom momente preňho dôležité. Vedel však tiež veľmi dobre, že pre mňa je zase veľmi dôležité, aby mal dostatok pohybu po dni strávenom v škole, a preto použil argument, ktorý vedel, že zafunguje.

Boj o moc

Keď sa približoval čas na tréning a balenie vecí, situácia sa opakovala.

Na tréning nejdem!“ kričal syn. 

Ale veď si sám povedal, že pôjdeš. Pamätáš? Mám ťa vyzdvihnúť skôr, lebo máš tréning, kde budeš mať dosť pohybu!“ odvetila som.

To mi je jedno, dnes na tréning nejdem!“ zamkol sa v kúpelni a viac neodpovedal.

Cítila som, ako ma zalieva hnev.
 
Nešlo len o tréning. Išlo o pohyb a zdravie. Išlo o to, že bol prihlásený a tréneri rátajú s daným počtom detí a prispôsobujú tomu tréning. Išlo o ostatné deti v týme, ktoré s ním počítajú. Išlo o to, že ráno povedal, že ho veď predsa čaká tréning a bude mať preto dostatok pohybu. Išlo o princíp! O férovosť! O spoľahlivosť! O zodpovednosť!
 
To bol ten moment, kedy som vedela, že nemôžem ostať za dverami kúpelne, v ktorej bol môj syn zamknutý, ale musím sa veľmi cielene a vedome o seba postarať. 

Rozhovor so šakalom

Som hrozitánsky nahnevaná a odchádzam do spálne, aby som sa mohla o seba postarať!!!“ zakričala som cez dvere a odišla som. Lepšie povedané, vybehla som do spálne, aby so mohla vypočuť  zúriaceho šakala v mojej hlave. 
 
„Nezodpovedný!
Oklamal ťa!
Nespoľahlivý!
Toto si predsa dovoľovať nemôže!
Nedá sa mu dôverovať!
Nespravodlivosť!
Podviedol ťa!
Toto mu nesmie prejsť!
Tak ty si ho vyzdvihla skôr a on takto!“
 
Načúvala som svojmu šakalovi a vnímala, ako sa vyžíva v predstavách, ktoré ma stavajú do mojej obľúbenej role obete a môjho syna do role môjho úhlavného nepriateľa. Keby som v tomto momente nechala šakala rozhodovať, môj syn by dostal trest na mesiac dopredu. Za toto všetko, čo si ku mne dovolil! Šakal by hneď vedel, na čo má siahnuť, aby mal trest čo najväčší efekt! Samozrejme na tablet! To by mu ukázal!

Sebaempatia a pohľad do srdca

Nechala som svojho šakala nejakú dobu sa vyzúriť na týchto predstavách a keď sa trochu ukludnil, láskavo som ho pohladkala po hlave a obrátila svoju pozornosť do srdca.
 
Našla som tam smútok, sklamanie, bezmoc, neistotu a strach.
 
Smútok, lebo je pre mňa dôležitá úprimnosť.
Sklamanie, lebo moja potreba spoľahlivosti ostala nenaplnená.
Bezmoc, lebo mi chýba ľahkosť, spojenie a harmónia v celom našom dni.
Neistotu, lebo mi chýba jasnosť v tom, čo sa v skutočnosti v mojom synovi odohráva.
Strach, lebo sa bojím, že by tento konflikt mohol narušiť našu vzájomnú dôveru.
 

Návrat do situácie

Celú pol hodinu (!!!) sebaempatie som potrebovala k tomu, aby som vyšla z izby. Keď sa tak stalo, sedel syn na koberci a skúmavo sa na mňa pozrel.

Je ti lepšie mami?“ opýtal sa.
 
Táto situácia, kedy som po konflikte vychádzala z izby, sa u nás neodohrávala po prvý krát, preto už môj syn veľmi dobre vedel, že keď vychádzam zo spálne, mám za sebou už kus práce.
 
Áno, je mi lepšie,“ odpovedala som. 

„Ešte stále som však smutná a trochu nahnevaná, kvôli tomu, čo sa stalo, lebo je pre mňa veľmi dôležité, aby sme si navzájom mohli dôverovať. Môžeš mi povedať, prečo si sa zamkol v kúpelni a nechcel ísť na tréning?“
 
Môj syn chvíľu mlčal a potom povedal: „Nechcel som ísť na tréning. Je to tam veľmi namáhavé.“

Naspäť k dôvere

„Ty si dnes nemal chuť na náročný tréning a nemal si dôveru v to, že ti dovolím ostať doma a tréning vynechať, keď sa ti naň nechlo ísť. Je to tak?“ Spýtala som sa so záujmom porozumieť.
 
Áno.“ Prikývol neisto.
 
Mrzí ma, že si mi nemohol dôverovať s tým, že ti dovolím ostať doma miesto tréningu. A máš pravdu, asi by som to nedovolila. A vidím, že si nemal inú možnosť, ako zamknuť sa v kúpelni. Budem sa snažiť, aby si mi mohol dôverovať, že keď je niečo pre teba veľmi dôležité, tak ťa nechám urobiť svoje vlastné rozhodnutie. Zároveň by som aj ja chcela dôverovať tebe. A ty si po družine povedal, že ťa mám vyzdvihnúť skôr, lebo veď pohybu budeš mať dosť na tréningu.“
 
Môj syn mlčal.
 
Ja som sa rozhodla, že ti dôverovať aj naďalej chcem a budem, pretože je pre mňa dôvera u nás doma veľmi dôležitá. Tiež je však pre mňa dôležitá aj spoľahlivosť a ja ťa preto chcem poprosiť, aby si hovoril len to, čo skutočne plánuješ splniť.“
 
Môj syn váhavo prikývol a ďalej mlčal. Vedela som, že nemá zmysel túto situáciu teraz rozpytvávať, ani mu držať kázeň o dôvere, spoľahlivosti, zodpovednosti a úprimnosti. Ja viem, že on vie. Vedela som na bytostnej úrovni, že k nemu moje slová dorazili.
 

Nechala som ho ďalej sa hrať vo svojej izbe a ja som sa vrátila do spálne, kde som si pripomenula svoju obľúbenú kotvu dôvery. Cítila som, že ju potrebujem. 

Dôveru v to, že sa môj syn ešte len učí to, čo je to spoľahlivosť, úprimnosť, či zodpovednosť a že to neznamená, že na základe tejto jednej situácie z neho vyrastie nespoľahivý a nezodpovedný klamár.

Dôveru, že aj takáto moja reakcia bez kázne, trestov, obviňovania, kritizovania a zahanbovania je dostačujúca na to, aby sa do svojho života naučil, že mu pri tom nie je príjemne a že toto nie je spôsob, ktorý chce používať vo svojej komunikácii s ľuďmi.

 
Dôvera v to, že aj keď naše deti niekdy urobia rozhodnutie, ktoré je proti našim hodnotám, neznamená to, že sme ako rodičia zlyhali.
PS: V novej časti podcastu Komunikácia srdcom hovorím podrobne o tom, ako môžeme reagovať, keď naše deti klamú. A keď som túto časť nahrávala, ani som netušila, že o pár dní si svoju reakciu budem môcť precvičiť naostro.


Som však veľmi vďačná, že som našla nenásilnú komunikáciu ako odpoveď na otázku, ako chcem žiť a komunikovať so svojimi blízkymi, a preto aj v takýchto nepríjemných situáciách a konfliktoch dokážem reagovať na základe svojich hodnôt. Chceš sa to naučiť tiež?  Dňa 29.11.2023 o 11:00 chystám pre teba zadarmo webinár Kľúč k detskej sebadôvere, v ktorom ti chcem ukázať, ako aj ty môžeš používať svoju reč k tomu, aby si posilnil/a sebaistou svojho dieťaťa

Pokiaľ ťa preto táto téma zaujíma, budem sa na teba tešiť na webinári!

Páčil se ti tento článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

EBOOK ZADARMO

10 princípov, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi

Zadajte prosím svoj email, na ktorý si prajete dostávať novinky z blogu.

Ako DARČEK odomňa dostanete Ebook s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

Dagmar Cmorej

Dagmar Cmorej

Som lektorka nenásilnej komunikácie podľa M.B. Rosenberga a v tomto blogu ti prinášam pravidelnú inšpiráciu a impulzy zo sveta rešpektujúcej komunikácie s deťmi.

Kategórie

Najnovšie články

Články do emailu

Chceš, aby som ti dala vedieť vždy, keď napíšem nový článok? Napíš mi tvoje meno a email a ja ti o tom dám vždy vedieť ako prvej/prvému.