Ako hovoriť s deťmi o tom, kto nosí na Vianoce darčeky?

Poslednú časť podcastu Komunikácia srdcom, som venovala téme, ktorá je pre nás rodičov každé Vianoce aktuálna. Máme povedať deťom pravdu o tom, kto nosí vianočné darčeky, alebo máme radšej zachovať tajomstvo? 

Táto časť podcastu sa medzi vami teší veľkej obľube a ja som sa preto rozhodla túto tému zahrnúť aj do blogu pre prípad, že ešte nie si rozhodnutá/ý, ktorou cestou sa chceš vydať tieto Vianoce so svojimi deťmi a chceš do tejto témy vniesť trochu svetla.

Neexistuje žiadna jediná správna cesta

Žijeme v polarizovanom svete, a preto je pre nás ľahké uveriť, že existuje jedna jediná správna cesta, ktorou musíme na Vianoce ísť, pokiaľ sme sa rozhodli vychovávať naše deti rešpektujúco. Rodičovstvo však nie je o jednoznačných odpovediach a cestách. Každý rodič, každé dieťa, každá rodina sú jedinečné, preto je dôležité nájsť prístup, ktorý bude najlepšie vyhovovať tej tvojej jedinečnej rodine.

Nenásilná komunikácia nás okrem toho učí vzdialiť sa od moralizujúcich nálepiek typu „dobrý/zlý“, „správny/nesprávny“. Preto aj na otázku, či povedať, alebo nepovedať deťom pravdu o tom, kto nosí darčeky, neexistuje jedna jediná jednoznačná správna odpoveď. Je to len o tom, aké potreby máme my rodičia, naše dieťa, aké stratégie si vyberieme pre ich naplnenie a či tieto stratégie naozaj aj tie potreby naplnia.

Pozrime sa zblízka na potreby, ktoré jednotlivé stratégie pravdepodobne u teba v rodine naplnia.

1. Stratégia: Poviem dieťaťu pravdu, že darčeky nosia rodičia

K tejto stratégii pravdepodobne siahneš vtedy, keď sú pre vás doma najdôležitejšie hodnoty ako autenticita, úprimnosť, otvorenosť, dôvera a transparentnosť. 

K čomu slúži:

– Budovanie úprimnosti, dôvery, transparentnosti a otvorenosti v rodine.

– Podpora kritického myslenia detí.

– Možnosť sústrediť sa na skutočné hodnoty vianočných sviatkov.

2. Stratégia: Zachovám tajomstvo a deťom poviem, že darčeky nosí Ježiško/Santa Claus/Dedo Mráz/...

Keď si vyberieš túto stratégiu, pravdepodobne je pre teba dôležitá rodinná tradícia a rituály a chceš, aby boli u tvojich detí Vianoce spojené s mágiou, tajomnom, záhadami a kúzlom.

K čomu slúži:

– Udržanie kúzla a mágie Vianoc.

– Poskytnutie deťom času a priestoru na snívanie a fantáziu.

– Udržanie rodinnej tradície a atmosféry.

– Budovanie a podpora fantázie, kreativity, spirituality, viery.

3. Alternatívne stratégie

Okrem týchto dvoch ciest však existuje nespočetné množstvo iných jedinečných a kreatívnych ciest, ktoré sa nachádzajú niekde medzi nimi. Jedna z nich je napríklad tá, že môžeš nechať svoje dieťa veriť v Ježiška/Santa Clausa/Mikuláša/Deda Mráza bez toho, aby si niekedy v živote vyslovil/a meno toho, kto nosí darčeky.

Ako to môžeš dosiahnuť?

  1. Pýtaj sa neutrálne: „Čo by si chcel/a nájsť pre seba pod stromčekom?“ Miesto: „Čo chceš, aby ti Ježiško priniesol?“
  2. Na otázku, kto nosí darčeky, odpovedaj protiotázkou: „Čo si myslíš ty?“ Často na túto otázku odpovie dieťa samo a nedožaduje sa odpovede od nás.
  3. Povedz, ako to máš ty. Na otázku, či existuje Ježiško, môžeš odpovedať: „V mojom svete existuje. Čo vo tvojom svete?“

 

Pri konkrétnych otázkach ohľadom logistiky alebo priamych otázkach, či skutočne nosia darčeky rodičia, sú väčšinou deti už tak ďaleko, že si prajú úprimnosť a transparentnosť. Preto ak napriek tvojej protiotázke trvajú na odpovedi, odporúčam ti v takýchto prípadoch, odpovedať na ich otázky pravdivo. Zapieranie toho, čo sa deti pravdepodobne dozvedeli od kamarátov, by mohlo totiž viesť ku narušeniu dôvery.

Je to ešte stále rešpektujúce?

Otázka nie je, čo je rešpektujúce a čo nie. Dôležité sú len hodnoty, ktoré chceš žiť v tvojej rodine. A pokiaľ si nie si istá/ý, aké to sú, pomôže, keď si odpovieš na nasledujúce otázky.

Otázky, ktoré si môžete v partnerstve položiť v prípade, že sa chcete rozhodnúť, či povedať alebo nepovedať deťom pravdu o tom, kto v skutočnosti nosí na Vianoce darčeky:

– Aké sú naše najdôležitejšie hodnoty v súvislosti s Vianocami?

– Ako hodnotíme a vnímame rodinné tradície? Je pre nás dôležité pokračovať v existujúcich príbehoch a tradíciách, alebo sme otvorení k ich prehodnoteniu?

– Ako reaguje naše dieťa na príbehy o Ježiškovi, Mikulášovi alebo iných postavách spojených s Vianocami? Zaujíma sa o tieto príbehy a mágiu?

– Aké jedinečné vlastnosti má naše dieťa? Je preňho dôležitá fantázia, kreativita, spiritualita, alebo skôr dôvera a otvorenosť?

– Ako by sme zvládli možné sklamanie nášho dieťaťa, ak zistí, že postavy spojené s Vianocami sú v skutočnosti symbolické?

Čo keď dieťa zistí pravdu?

Neexistuje teda jediný správny spôsob, ako sa postaviť k otázke, či hovoriť, alebo nehovoriť deťom pravdu o tom, kto v skutočnosti nosí darčeky. V prípade, že sa však rozhodneš podporovať fantáziu tvojho dieťaťa a tvoje dieťa žije v presvedčení, že darčeky nosia magické bytosti, buď pripravená/ý na moment, kedy tvoje dieťa zistí pravdu. 

To môže byť moment, kedy tvoje dieťa prevalcujú pocity sklamania, frustrácie, bezmoci a hlbokého smútku. Doporučujem ti byť na tento moment pripravený/á a rozhodnutý/á empaticky prijímať všetky pocity tvojho dieťaťa s otvorenou náručou. Bez bagatelizovania (veď sa predsa nič také nestalo), bez zahanbovania, či zosmiešňovania (čo tu vyvádzaš, že sa nehanbíš), bez obhajovania sa (ale veď keď som bola dieťa ja, tak to tak tiež tak bolo), alebo čohokoľvek iného.

Najdôležitejšia hodnota Vianoc

Za ten najdôležitejší aspekt Vianoc teda nepovažujem rozhodnutie, kto nosí darčeky, ale to, že táto bytosť príde bez akýchkoľvek podmienok. Že príde bez ohľadu na to, ako sa dieťa správalo, či aké celý rok bolo. Že táto bytosť nebude použitá ako manipulácia, ktorou deťom môžeme hroziť, keď sa nesprávajú tak, ako by sme chceli. Nebude nasadená ako odmena, ani ako trest, ale naozaj ako stratégia, ktorá pomôže v našich rodinách naplniť hŕstku potrieb, vďaka ktorým k sebe budeme znovu o kúsok bližší. 

 

A ako je to u vás doma? Vieš už kto tento rok u vás prinesie pod stromček darčeky?

Vo facebookovej skupine Komunikácia srdcom práve zdieľajú rodičia v ankete to, kto nosí darčeky u nich doma. Zdieľaj s nami svoj príbeh a prístup alebo sa inšpiruj od odpovedí rodičov v tejto skupine a objav svoj vlastný unikátny prístup k Vianociam. 

Prajem ti Nech sú tvoje Vianoce plné radosti, lásky a naplnenia potrieb celej rodiny.

Šťastné a veselé Vianoce!

Páčil se ti tento článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

EBOOK ZADARMO

10 princípov, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi

Zadajte prosím svoj email, na ktorý si prajete dostávať novinky z blogu.

Ako DARČEK odomňa dostanete Ebook s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

Dagmar Cmorej

Dagmar Cmorej

Som lektorka nenásilnej komunikácie podľa M.B. Rosenberga a v tomto blogu ti prinášam pravidelnú inšpiráciu a impulzy zo sveta rešpektujúcej komunikácie s deťmi.

Kategórie

Najnovšie články

Články do emailu

Chceš, aby som ti dala vedieť vždy, keď napíšem nový článok? Napíš mi tvoje meno a email a ja ti o tom dám vždy vedieť ako prvej/prvému.