Ako nakupovať s deťmi v pohode

Nakupovanie s deťmi bez stresu

Nakupovanie potravín s malými deťmi môže byť niekedy skutočnou výzvou. Všeobecne platí, že čím menšie dieťa, tým väčšia výzva, aj keď maličké bábätká, ktoré takéto návštevy zvyknú prespať, sú výnimkou. 

Je to spôsobené hlavne tým, že sa fyzicky často vôbec nedokážeme vyhnúť tým častiam obchodu, ktoré vieme, že budú predstavovať problém. Obchody vedia, čo robia, a preto sú regále s cukrovinkami veľmi cielene umiestnené v bezprostrednej blízkosti pokladní. 

V tomto článku zistíš, aké jednoduché zmeny môžeš urobiť, aby si návštevy obchodu sebe a svojim deťom čo najviac uľahčil/a a ako môžeš nakupovať aj ty s deťmi bez stresu.

1. Priprav si nákupný zoznam

Pripravený nákupný zoznam ti dokáže výrazne uľahčiť návštevu obchodu s tvojim dieťaťom. Keď si totiž napíšeš, čo presne potrebuješ, vyhneš sa zamyslenému blúdeniu uličkami supermarketu a pôjdeš cielene len po tom, čo je na zozname. Bonusom je, že výsledná čiastka na účtenke bude výrazne nižšia, ako keď ideš do obchodu bez plánu.

Nákupný zoznam sa však neoplatí pripraviť len pre seba. Venuj dve minúty pred odchodom do obchodu tomu, že si so svojím dieťaťom sadneš a spolu preberiete to, čo idete kúpiť a to, čo má na starosti ono. Samozrejme, tento krok je vhodný len pre deti, ktoré sú staršie ako tri roky, ale funguje perfektne. Nakresli svojmu dieťaťu na papierik tie potraviny, ktoré má v obchode nájsť. Na obrázku môže byť napríklad mrkva, jogurt a banány. Zo začiatku nekresli viac ako tri kusy tovaru. Tvoje dieťa tak nebude preťažené, bude sa cítiť potrebné a nebude sa v obchode nudiť.

2. Návštevu obchodu skráť

Čím menšie dieťa máš, tým kratší nákup si naplánuj. Že nestihneš nakúpiť všetko, čo potrebuješ? Radšej choď do obchodu v rámci prechádzky každý deň a zober zakaždým 3 veci, ako aby si mal/a raz za týždeň zobrať svoje dieťa na dvojhodinový nákup. Čím je dieťa staršie, tým viac môžeš návštevy obchodu predlžovať. Naopak, čím viac detí (aj keď starších) máš na nákupe so sebou, tým kratšiu návštevu obchodu si naplánuj. Keď chodím nakupovať s mojimi oboma synmi, beriem skutočne len to najnutnejšie.

3. Vyber si na nákup ten správny čas

Je možné, že nemáš na výber a jednoducho nakupuješ po ceste z práce/škôlky/školy. Pokiaľ je to tak, tak tento bod môžeš pokojne vynechať. Ak máš však aspoň trošku možnosť určovať dobu nákupu, vyhni sa podvečerným hodinám, kedy nakupuje najväčšie množstvo ľudí a rada na kase má aspoň dva kilometre. 

Okrem toho je veľká pravdepodobnosť, že tvoje dieťa bude po celom dni už príliš unavené na to, aby dokázalo spoľahlivo kontrolovať svoje impulzy. Ty k tomu isto nebudeš po celom dni prekypovať trpezlivosťou. Jednoducho, všetkým prospeje nákup v dopoludňajších hodinách v prípade, že máš možnosť si to zariadiť.

4. Buď pripravená/ý na najhoršie

Keď budeš dodržiavať vyššie spomenuté pravidlá, veľmi výrazne spríjemníš návštevy obchodu sebe, svojmu dieťaťu a aj ostatným nakupujúcim v danom obchode. Je však možné, že aj keď dodržíš všetky spomenuté zásady, tak napriek tomu to jednoducho niekedy nevyjde tak, ako by si chcel/a a tvoje dieťa skončí pri kase na zemi s obrovským krikom a plačom. A keď sa tak stane, skús nepodliehať tlaku okoloidúcich, či vlastnej predstavy o tom, že by sa takto tvoje dieťa predsa správať nemalo. 
 
Prijímať nepríjemné pocity detí nie je jednoduché, hlavne preto, že sme sa to ani my nikdy zo svojho detstva nenaučili. Pokiaľ sa to však chceš naučiť ty a chceš vedieť, ako máš reagovať na nepríjemné pocity svojich detí tak, aby si ich reakciu ešte nezosilňoval/a, pozývam ťa do minikurzu zadarmo Ako zvládnuť detské emócie. 
 
Tento minikurz prebehne už od 17.9. do 20.9.2023 a naučíš sa v ňom, ako máš reagovať, keď má tvoje dieťa časté emocionálne záchvaty a výkyvy nálad, prečo to v tebe spúšťa takú silnú reakciu a ako ju môžeš zmeniť.
 
Okrem toho dostaneš konkrétne stratégie, ktoré ti pomôžu v situáciách, keď nebudeš vedieť reagovať, a ktoré pomôžu tvojmu dieťaťu dostať sa zo špirály mrzutosti a zlej nálady.
 
Všetky informácie a prihlásenie na minikurz zadarmo nájdeš tu:

PS: Ešte pred začatím kurzu ťa čakajú vo facebookovej skupine, kde sa kurz bude odohrávať, exkluzívne vysielania na témy: 

  • Ako zvládnuť nesúhlas s partnerom ohľadom výchovy dieťaťa
  • Aké jednoduché zmeny v komunikácii môžeš urobiť už teraz pre svoj harmonický domov
  • Ako to zmeniť, keď si doteraz vychovával/a svoje deti skôr autoritatívne
 

Teším sa na teba v minikurze!

Páčil se ti tento článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

EBOOK ZADARMO

10 princípov, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi

Zadajte prosím svoj email, na ktorý si prajete dostávať novinky z blogu.

Ako DARČEK odomňa dostanete Ebook s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

Dagmar Cmorej

Dagmar Cmorej

Som lektorka nenásilnej komunikácie podľa M.B. Rosenberga a v tomto blogu ti prinášam pravidelnú inšpiráciu a impulzy zo sveta rešpektujúcej komunikácie s deťmi.

Kategórie

Najnovšie články

Články do emailu

Chceš, aby som ti dala vedieť vždy, keď napíšem nový článok? Napíš mi tvoje meno a email a ja ti o tom dám vždy vedieť ako prvej/prvému.