7 tipov, ako si užiť letné prázdniny s deťmi bez stresu

Ako si užiť prázdniny s deťmi bez stresu
Prázdniny sa rýhclo krátia a možno aj ty rozmýšľaš, ako môžeš prežiť s deťmi zostávajúce týždne tak, aby ste si to všetci pokiaľ možno bez stresu užili.  V tomto článku som zhrnula 7 tipov, ako si môžeš užiť posledné týždne letných prázdnin s tvojimi deťmi tak, aby vám z týchto prázdnin ostali nádherne spomienky. 

1. Osloboď sa od predstavy dokonalých prázdnin

Nemusíš sa snažiť, aby si každé leto prekonal/a vlastné očakávania a zorganizoval/a pre svoju rodinu exotickú dovolenku, ktorú vám budú závidieť všetci naokolo. Porovnávanie s ostatnými nás podvedomo núti robiť voľby, ktoré nie sú dokonca ani naše. Zvedom si svoje očakávania a očakávania svojho okolia a vráť sa k sebe, k vlastným potrebám a k potrebám tvojej rodiny.
 
Prázdniny nie sú o tom, kde ich trávime, ale ako ich trávime. Vytvor si s deťmi prázdninovú zábavu kľudne doma. Hrajte rodinné hry, urobte si piknik v blízkom parku alebo prespite noc v stane na dvore. Ďeťom sa to bude rátať možno aj viac, ako dovolenka pri mori. 

2. Rešpektuj potreby všetkých členov domácnosti

Je možné, že tvoja predstava ideálnej dovolenky je úplne iná ako predstavy tvojich detí. Táto diverzita názorov a požiadaviek je prirodzenou súčasťou každej rodiny a je dôležité, aby sme ju dokázali prijať a nebojovať proti nej. 
 
Pokiaľ sa ti preto zdá, že sú vaše predstavy o dovolenke nekompatibilné, nevnímaj to ako katastrofu. Naopak, považuj to za príležitosť na otvorený dialóg a vzájomné pochopenie. Vyložte všetky návrhy na stôl a spoločne diskutujte, ktoré sú najlepšie realizovateľné a ktoré by priniesli najviac radosti pre každého z vás.
 
Hľadajte riešenie, ktoré vyhovuje všetkým zúčastneným. Tvoje deti sa tak naučia dôležité životné lekcie o potrebách spolupráce, rešpektu a vzájomného porozumenia, ktoré ich budú sprevádzať celý život. 

3. Rezervujte si spolu čas na "ničnerobenie"

Čas strávený bez konkrétneho programu je pre deti veľmi užitočný. Deti majú vďaka nemu možnosť zamyslieť sa nad tým, čo ich baví, využiť svoju kreativitu a ponoriť sa do sveta fantázie. Nechaj deti, aby si užili pár dní prázdnin tým svojím vlastným spôsobom. Deti nemusia mať každý deň naplánovaný do poslednej minúty a ani nemusia byť non-stop šťastné a veselé. Aj nudiť sa je v poriadku.

4. Zostávajte v spojení

Nepodceňuj silu rešpektujúcej komunikácie. Buďte navzájom otvorení a zdieľajte nielen svoje očakávania a plány, ale aj obavy a možné starosti. Neboj sa diskutovať o problémoch, ktoré sa možno počas dovolenky vyskytnú a nesnaž sa konfliktom za každú cenu vyhýbať.  Spoločné rozhovory plné empatie môžu pomôcť odstrániť stres a posilniť väzbu medzi tebou a tvojimi deťmi.
 
Spoločné zážitky a rozhovory sú základom, na ktorom sa buduje a upevňuje vaše emocionálne puto, a to nielen počas letných prázdnin, ale aj počas nadchádzajúcich školských dní. Tento čas, ktorý spolu trávite, je ako užívanie lieku s postupným uvoľňovaním. Užijete ho teraz, ale jeho účinky pociťujete ešte dlho potom. Práve teraz, v týchto chvíľach, sa vytvárajú vzťahy a spomienky, ktoré pretrvávajú a formujú vašu rodinnú históriu.

5. Naplánujte si aj aktívny oddych

Je úplne v poriadku, pokiaľ tvoje deti neskáču od nadšenia pri tvojom návrhu cyklovýletu na horách. Napriek tomu, že je dôležité tieto ich preferencie rešpektovať, je tiež dôležité hľadať iné formy oddychu, ktoré by im vyhovovali. Potreba pohybu je v detskom období skutočne dôležitá a je našou úlohou, aby sme svojim deťom išli nielen príkladom, ale im pomáhali tieto ich potreby naplňovať. 
 
Športové aktivity, ako je plávanie, bicyklovanie alebo pikniky v prírode, sú skvelým spôsobom, ako si užiť letné prázdniny s deťmi a posilniť vzájomné puto. Aktívny oddych nielenže pomáha odreagovať sa od každodenných starostí, ale aj posilňuje zdravie a blaho celej rodiny.  A prispieva k vzájomnému spojeniu.

6. Objav bohatstvo letných prázdninových programov v tvojom meste

Často podceňujeme, koľko zábavy a zážitkov nám môže ponúknuť naše vlastné mesto. Leto je obdobím, kedy sa mestá menia na kultúrne centrá plné príležitostí a podujatí. Vonkajšie kiná pod holým nebom, koncerty na námestiach alebo hudba prenikajúca z parkov sú len niektoré z mnohých aktivít, ktoré môžu obohatiť tvoje letné dni s deťmi.
 
Navyše, mnoho miest ponúka širokú škálu letných táborov a aktivitných dní pre deti. Môžu sa zapojiť do rôznych športových, vedeckých alebo umeleckých dielní, kde sa nielen zabavia, ale aj niečo nové sa naučia a spoznajú nových ľudí. Pokiaľ máš teda dojem, že by podobné aktivity mohli tvoje dieťa baviť, oplatí sa informovať, čo sa tvojom meste deje. Možno budeš prekvapená/ý, koľko úžasných zážitkov tam čaká teba a tvoje deti.

7. Buďte flexibilní

V auguste už väčšinou nepadajú teplotné rekordy, a preto sa môže ľahko stať, že tvoju pracne naplánovanú návštevu kúpaliska, jazera, či hradu môže prekaziť počasie. Je v poriadku robiť si hrubé plány na najbližšie dni, avšak buď otvorená/ý možným zmenám. Ideálne je, keď pri plánovaní zohľadníte aj alternatívne možnosti a tiež je fajn nechať priestor pre spontánnosť. Väčšinou sú práve spontánne nápady tie, ktoré ostanú v spomienkach najdlhšie.

Bonusový tip

Dúfam, že ti spomenuté tipy pomôžu nechať sa unášať prúdom dovolenkových udalostí v pohode a že si vďaka nim užiješ so svojimi deťmi bez stresu každý okamih pomaly sa krátiacich prázdnin.

A aby si si užíval/a so svojimi deťmi každý okamih ich života a nie len tie prázdninové okamihy, pripravila som si pre teba minikurz zadarmo o tom, ako sa môžeš aj ty naučiť zvládať detské emócie. 

Silné prejavy pocitov našich detí nás totiž často vyčerpávajú a možno ani ty nevieš úplne presne, ako máš na ne reagovať tak, aby si jasne dal/a najavo, že takto teda nie a zároveň aby si z toho tvoje dieťa neodnieslo pocit, že nie je milované

Ako máš teda reagovať, keď sa napríklad tvoje dieťa hodí o zem, alebo od zlosti kričí, že ťa nenávidí? Máš jasne zasiahnuť a ukázať, že takto teda nie? Alebo to radšej tak nechať a dúfať, že to časom prejde?

 
Viac informácii a prihlásenie na 4dňový minikurz zadarmo Ako zvládnuť detské emócie nájdeš kliknutím sem:

Páčil se ti tento článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

EBOOK ZADARMO

10 princípov, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi

Zadajte prosím svoj email, na ktorý si prajete dostávať novinky z blogu.

Ako DARČEK odomňa dostanete Ebook s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

Dagmar Cmorej

Dagmar Cmorej

Som lektorka nenásilnej komunikácie podľa M.B. Rosenberga a v tomto blogu ti prinášam pravidelnú inšpiráciu a impulzy zo sveta rešpektujúcej komunikácie s deťmi.

Kategórie

Najnovšie články

Články do emailu

Chceš, aby som ti dala vedieť vždy, keď napíšem nový článok? Napíš mi tvoje meno a email a ja ti o tom dám vždy vedieť ako prvej/prvému.