Nástup do škôlky je obrovský krok nielen pre tvoje dieťa, ale aj pre teba. Ak máš obavy alebo nevieš, ako na to, nie si v tom sám/sama. Tento článok ti ponúka 10 praktických tipov, ako uľahčiť dieťaťu nástup do škôlky, aby si ty aj tvoje dieťa zvládli prechod do škôlky s ľahkosťou a bez zbytočného stresu.
1. Začni u seba
Deti veľmi citlivo vnímajú emocionálny stav rodičov. Ak máš obavy, či je škôlka pre tvoje dieťa tým správnym rozhodnutím, tvoje dieťa to vycíti. Ujasni si dôvody, prečo svoje dieťa dávaš do škôlky – či už je to kvôli finančnému zabezpečeniu rodiny, potrebe oddychu alebo sebarealizácie. Svoje potreby neznevažuj ani nebagatelizuj. Len ak budeš mať ty jasno v tom, prečo chceš, aby tvoje dieťa nastúpilo do škôlky, poskytne to tvojmu dieťaťu potrebnú istotu a uľahčí mu to nástup do škôlky.
2. Získaj dôveru v škôlku
Výber škôlky je veľmi dôležitý. Pravdepodobne si si s výberom škôlky pre svoje dieťa dal/a záležať, a preto už máš predstavu, kam svoje dieťa posielaš. Pokiaľ nie, zisti si to. Informuj sa, ako prebiehajú v škôlke jednotlivé procesy, rozprávaj sa s inými rodičmi, ktorých deti túto škôlku navštevujú. Získaj dôveru v prostredie, kde bude tvoje dieťa tráviť čas. Akonáhle túto dôveru získaš, bude pre teba ľahšie odovzdať dieťa do rúk cudzích ľudí a tvojmu dieťaťu to výrazne uľahčí nástup do škôlky.
3. Vyhni sa siahodlhému vysvetľovaniu
Je prirodzené, že chceš svoje dieťa pripraviť na zmeny, ktoré ho čakajú, ale vyhni sa príliš dlhému vysvetľovaniu a obhajovaniu sa, prečo ho tam posielaš. Trojročné dieťa ešte nemá schopnosť úplne pochopiť, prečo mama či otec nastupuje do práce. Skús pri vysvetľovaní použiť jazyk, ktorý miesto bezmocnosti a bezvýchodiskovosti používa jazyk, ktorý ukazuje na možnosť voľby. Namiesto „Mamka musí ísť do práce,“ povedz: „Teším sa, že nastupujem do práce, aby sme mali všetko, čo potrebujeme.“
4. Prehodnoť svoje očakávania
Možno si predstavuješ, ako si tvoje dieťa po týždni na škôlku zvykne a ako budú preto ranné odchody do škôlky prebiehať hladko a harmonicky. Pravda môže byť iná. Priprav sa na to, že adaptácia na škôlku bude prebiehať postupne a môžu prísť obdobia, kedy to bude náročnejšie. Aj keď to na začiatku vyzerá, že sa dieťa do škôlky teší, zaručene príde aj chvíľa, keď bude prežívať ťažšie obdobie. Nevyčítaj svojmu dieťaťu, že sa mu v škôlke prestane páčiť, napriek tomu, že sa na ňu teraz teší. Miesto toho sprevádzaj jeho silné emócie ak sa vyskytnú. Ako?
Zvládni detské emócie s ľahkosťou a nadhľadom
V 4-dňovom minikurze zadarmo pre zaneprázdnených rodičov Detské emócie pod kontrolou sa naučíš zvládať detské emócie s ľahkosťou a nadhľadom.
V tomto minikurze zadarmo zistíš,
– jednoduché a efektívne techniky na zvládanie detských emócii, ktoré ti pomôžu lepšie porozumieť emóciam tvojho dieťaťa a rešpektujúco zastaviť ich nevhodné prejavy.
– prečo emócie tvojho dieťaťa v tebe spúšťajú takú silnú reakciu a ako ju môžeš zmeniť.
– ako správne reagovať na silné emócie tvojho dieťaťa, aby si mu pomohol/a rozvíjať zručnosti, vďaka ktorým lepšie porozumie a zvládne svoje pocity aj bez teba.
Všetky informácie a prihlásenie na minikurz zadarmo nájdeš tu: https://komunikaciasrdcom.sk/detske-emocie-pod-kontrolou/
5. Hovor o škôlke bez prikrášlenia
Keď rozprávaš svojmu dieťaťu o tom, čo ho v škôlke čaká, hovor fakticky a jasne. Namiesto toho, aby si hovoril/a o tom, ako sa mu tam bude páčiť a aké úžasné to tam bude, zameraj sa len na tie veci, ktoré dokážeš povedať s istotou: „Budú tam iné deti, bude tam pani učiteľka, budete spolu hrať hry, spievať, tancovať, jesť a spať.“ Vynechaj neautentické nadšenie a miesto toho buď otvorená/ý otázkam a obavám tvojho dieťaťa. A pokiaľ tvoje dieťa položí otázku, na ktorú nevieš s istotou odpovedať, pripusti to. Napríklad: “Neviem úplne presne, ako to tam bude vyzerať. Ale je možné, že to bude vyzerať takto…”
6. Pomôž svojmu dieťaťu naplniť jeho potreby
Nástupom do škôlky sa u detí zvyknú ozvať potreby, ktoré možno doteraz zapadli do úzadia. Napríklad potreba orientácie a štruktúry. Pokiaľ doteraz bolo tvoje dieťa tri roky doma, pravdepodobne nerozlišuje víkend a pracovný deň. Pomôž svojmu dieťaťu získať jasnosť v tom, v ktorý deň bude chodiť do škôlky, kedy ho vyzdvihneš a čo ho v škôlke čaká. Ideálne sú vizuálne pomôcky, kalendáre, ale aj ručne namaľované obrázky, ktoré tvojmu dieťaťu pomôžu pripraviť sa na zmenu, ktorá ho čaká. Aj ranná rutina znázornená vizuálne môže byť pre teba aj tvoje dieťa veľkou pomocou pred odchodom do škôlky.
Tip: V podcaste Komunikácia srdcom nájdeš aj ďalšie potreby, ktoré budú v tomto období u tvojho dieťaťa v popredí. Nájdeš ich podrobne spracované v epizóde č. 89. Nepodceňuj prípravu: Čo môžeš urobiť pre hladký nástup tvojho dieťaťa do škôlky?
7. Podpor jeho potrebu autonómie
Deti v škôlkovom veku majú potrebu autonómie vyjadrenú veľmi silno. Dá sa preto očakávať, že aj tvoje dieťa v niektorý deň bude chcieť rozhodnúť, kedy a či vôbec pôjde do škôlky. Ak si flexibilná/ý, môžeš svojmu dieťaťu dopriať túto formu podpory jeho potreby autonómie. Ak nie, očakávaj silné emócie, ktoré môžu prísť, a priprav sa na to, že budeš musieť tieto emócie sprevádzať.
8. Venuj svojmu dieťaťu svoju blízkosť
Je dôležité, aby tvoje dieťa vedelo, že tvoja priazeň nikam neodchádza, aj keď bude tráviť čas v škôlke. Ak tvoje dieťa doteraz nikdy nezaspávalo samo, nemusíš tento režim meniť, len preto, že ide do škôlky. A to napriek tomu, že zaručene dostaneš nevyžiadané rady o tom, ako by tvoje dieťa malo vedieť zaspávať samo pred tým, ako nastúpi do škôlky. Miesto toho udržuj rutinu, ktorú máte doma, čo najviac nezmenenú. Tvoje dieťa veľmi rýchlo dokáže rozoznať, že v škôlke platia iné pravidlá ako doma. Domáca rutina mu pomôže zachovať si pocit bezpečia a istoty.
9. Naplánuj si dostatok času na ranné odchody
Ranné odchody sú stresujúce, bez ohľadu na to, či tvoje dieťa nastupuje do škôlky, alebo do školy. Je preto dôležité, aby si si na ne naplánoval/a dostatok času. Venuj čas pred odchdom do škôlky tomu, aby si doplnil/a emocionálny pohár tvojho dieťaťa svojou blízkosťou a prítomnosťou. Pamätaj, že úspešné odlúčenie pri odchode do škôlky nie je to, keď tvoje dieťa neplače, ale to, keď sa deje v spojení a porozumení.
Tip: Nastupuje tvoje dieťa od septembra do školy? Bude sa ti hodiť 41. epizóda podcastu Komunikácia srdcom s názvom Ako pripraviť dieťa do školy.
10. Dobíjaj emocionálne baterky po návrate zo škôlky domov
Po návrate zo škôlky venuj svojmu dieťaťu čas a pozornosť, aby cítilo, že sa môže aj naďalej spoľahnúť na tvoju podporu a blízkosť. Pomôže to upevniť jeho pocit istoty a bezpečia a rýchlejšie preklenúť túto náročnú fázu adaptácie. Rozprávajte sa o tom, čo tvoje dieťa cez deň prežilo, čo ho rozosmialo a bavilo a naopak, čo sa mu až tak nepáčilo. A v prípade, že tvoje dieťa ukáže po návrate domov svoje silné emócie, prijímaj celé ich spektrum.
Príprava na nástup do škôlky je veľkým krokom, no s dôsledným plánovaním a podporou to môže byť pre teba aj tvoje dieťa hladký prechod. Držím ti palce!