5 tipov, ako odpovedať deťom na otázky o smrti

Pre mnoho ľudí je téma smrti náročná – ešte ťažšia však je, keď na ňu prídu otázky aj od detí. Hovoriť s deťmi o smrti si vyžaduje trpezlivosť, empatiu a pripravenosť odpovedať na otázky spôsobom, ktorý im umožní pochopiť, čo sa deje, bez zbytočného strachu či zmätku. Nenásilná komunikácia je v tomto prípade výborný pomocník. Tu je 5 užitočných tipov, ako odpovedať deťom na otázky o smrti a pomôcť im pochopiť túto zložitú tému nielen počas sviatkov všetkých svätých.

1. Očakávaj otázky o smrti nielen počas sviatkov všetkých svätých

Deti majú prirodzene zvedavé mysle, a preto môžu prísť s otázkami o smrti kedykoľvek počas roka. Avšak je veľmi pravdepodobné, že práve návšteva cintorína u detí spustí prirodzenú zvedavosť a budú sa chcieť o tejto téme dozvedieť viac. Niekedy sa môže stať, že téma zostane v ich mysli a otázky prídu postupne, podľa toho, ako dieťa o téme premýšľa a spracuváva ju. Buď pripravený/á na to, že sa k tejto téme môžu kedykoľvek vrátiť, aj keď sa ti to môže javiť ako nečakané. Rešpektuj tempo svojho dieťaťa a netlač naň, aby všetko “pochopilo” okamžite.

2. Ako odpovedať deťom na otázky o smrti? Empaticky.

Aj keď sa môžu otázky alebo obavy detí zdať dospelým prehnané či dokonca vtipné, pre deti sú ich pocity veľmi reálne. Obavy zo smrti sú pre deti prirodzené, najmä keď si prvýkrát uvedomia jej nezvratnosť. Pristupuj k týmto obavám empaticky a nezľahčuj obavy a strach tvojho dieťaťa zo smrti. Nenásilná komunikácia kladie dôraz na počúvanie, preto si pozorne vypočuj, čo tvoje dieťa cíti aj vtedy, keď nemáš ešte všetky odpovede.

Neobávaj sa strachu svojho dieťaťa a nehovor mu/jej, že sa nemá čoho báť. Namiesto toho podporuj svoje dieťa, aby svoje pocity vyjadrilo a nesnažilo sa svoje slzy či smútok skrývať. Venuj svojmu dieťaťu tvoju prítomnosť a empatiu: “Počujem, že ťa desí myšlienka, že by niekto z nás mohol zomrel” alebo “Aj mne sa to zdá niekedy strašidelné.” Takýmto spôsobom dieťaťu ukazuješ, že jeho pocity sú v poriadku a že mu rozumieš. Vďaka tomu sa naučí, že smútok, slzy alebo dokonca hnev sú v poriadku a že prežívať smútok je prirodzená reakcia na stratu. Táto schopnosť sa mu bezpochyby v budúcnosti zíjde.

3. Pripusti, že nikto s istotou nevie, čo sa stane po smrti

Jedným z kľúčových princípov nenásilnej komunikácie je úprimnosť a rešpekt. Pri otázkach o tom, čo sa stane po smrti, je v poriadku pripustiť, že odpovede môžu byť rôzne a že s istotou nikto nevie, čo príde. Povedz dieťaťu, v čo veríš ty, či už je to predstava posmrtného života, reinkarnácie alebo čokoľvek iné, čo je pre teba dôležité.

Umožni mu, aby malo čas na vlastnú interpretáciu a nevytváraj tlak na to, aby prijalo tvoje presvedčenie. Poukáž na to, že každý človek môže veriť niečomu inému, a že aj ono má právo si o tom časom vytvoriť vlastný názor. Týmto prístupom sa dieťa naučí, že je v poriadku mať otázky a že hľadanie odpovedí je súčasťou jeho vlastného rastu.

Ako odpovedať deťom na otázky o smrti

4. Používaj správne slová

Keď hľadáš spôsob, ako odpovedať deťom na otázky o smrti, používaj jasné a konkrétne slová, ktoré nespôsobia zmätok alebo zbytočný strach. Slová ako „odišiel,“ „stratil sa“ alebo „zaspal“ môžu vyvolať u detí nejasnosti a nepochopenie toho, čo sa naozaj stalo. Napríklad, ak povieš, že niekto „zaspal,“ dieťa môže nadobudnúť pocit, že sa ten človek ešte zobudí alebo, naopak, že je spánok niečím, čoho by sa malo báť.

Takéto metafory môžu u detí spôsobiť úzkosť alebo dokonca strach zo spánku či pocit neistoty, keď niekto skutočne odíde na nejaký čas. Preto je lepšie hovoriť o smrti priamo, ale citlivo. Použi vysvetlenie ako: „Je to niečo, čo sa stane, keď telo prestane fungovať a človek už s nami nemôže byť.“ Takto dieťaťu ponúkaš pochopiteľnú informáciu, ktorá nevytvára ilúzie a pomáha mu lepšie porozumieť realite.

 Vhodné a priamočiare slová pomôžu dieťaťu lepšie pochopiť situáciu a eliminujú zbytočný strach.

5. Ukáž deťom, že smrť je prirodzenou súčasťou života

Deti sa často obávajú smrti, pretože jej nerozumejú a majú pocit, že je to niečo desivé alebo nepredvídateľné. Pomôž deťom pochopiť, že smrť je prirodzená súčasť života, a ukáž im, ako sa v prírode neustále odohráva cyklus života a smrti. Príklady z prírody, ako padajúce listy, ktoré na jar nahradia nové, alebo životné cykly zvierat môžu dieťaťu poskytnúť konkrétne pochopenie tejto témy.

Dôležité je pri tom dieťa nevystrašiť, ale skôr mu ukázať, že smrť je len ďalšou fázou, ktorú všetko živé prirodzene prechádza. Keď dieťa pochopí, že aj smrť je súčasťou života, bude sa mu táto myšlienka bude javiť menej desivo a bude ju schopné spracovať s väčším pokojom.

Na otázku, ako odpovedať deťom na otázky o smrti teda neexistuje jediná jednoznačná odpoveď. Keď sa však budeš držať týchto princípov, si určite na správnej ceste. Najdôležitejšie zo všetkého je, aby tvoje dieťa cítilo tvoju prítomnosť a podporu. Vďaka tomu sa tvoje dieťa nebude cítiť so svojimi otázkami alebo obavami osamotené.

Bonusový tip: Pracuj na svojej komunikácii

Nielen počas špeciálnych príležitostí a sviatkov je komunikácia dôležitá. Spôsob komunikácie a interakcie s našimi deťmi každý deň formuje ich osobnosť a identitu, čo nám, rodičom, dáva obrovskú zodpovednosť.

Pokiaľ cítiš, že v oblasti komunikácie máš ešte medzery, pozývam ťa na bezplatný online workshop nenásilnej komunikácie Komunikáciou k porozumeniu.

Na workshope Komunikáciou k porozumeniu sa dozvieš: 

  • ako zvýšiť šancu, že ťa partner/ka, deti či kolegovia/kolegyne budú naozaj počúvať, aj keď máte rozliné názory
  • ako zažívať viac radosti a naplnenia vo vzťahoch vďaka efektívnej komunikácii
  • ako prakticky aplikovať metódu nenásilnej komunikácie na zlepenie vzahov

Pridáš sa k nám?

Všetky informácie a prihlásenie nájdeš tu: 

Páčil se ti tento článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

EBOOK ZADARMO

10 princípov, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi

Zadajte prosím svoj email, na ktorý si prajete dostávať novinky z blogu.

Ako DARČEK odomňa dostanete Ebook s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

Picture of Dagmar Cmorej

Dagmar Cmorej

Som lektorka nenásilnej komunikácie podľa M.B. Rosenberga a v tomto blogu ti prinášam pravidelnú inšpiráciu a impulzy zo sveta rešpektujúcej komunikácie s deťmi.

Kategórie

Najnovšie články

Články do emailu

Chceš, aby som ti dala vedieť vždy, keď napíšem nový článok? Napíš mi tvoje meno a email a ja ti o tom dám vždy vedieť ako prvej/prvému.