Ako zvládnuť tlak okolia a nestratiť sa v ňom

Ako zvládnuť tlak okolia a nestratiť sa v ňom

Aj ty na sebe pracuješ a snažíš sa pristupovať ku svojim deťom s rešpektom, avšak tlak okolia ťa zneisťuje? Preto možno reaguješ častejšie tak, ako nechceš. Ako sa máš s týmto tlakom okolia vo svojom rodičovstve vyrovnať a nestratiť pri tom samú seba/samého seba?

„Mali by ste mať ďalšie dieťa čo najskôr, aby malo vaše prvé dieťa súrodenca.“
„Tvoje dieťa by už malo jesť tuhú stravu. Prečo ešte stále dávaš len mlieko?“
„Nemali by ste nechať dieťa spávať s vami. Musí sa naučiť spať v postieľke.“
„To ho/ju necháš toto robiť? Skáče ti po hlave! Musíš byť prísnejší/á. Potrebuje tvrdší trest, aby sa to naučilo.“
„Mali by ste mať presne stanovený harmonogram spánku. To je kľúč k disciplíne.“
„Malo by ísť čím skôr do škôlky. Inak mu bude chýbať sociálny kontakt.“

Ako zvládnuť tlak okolia?

Od momentu, kedy sme sa stali rodičmi, slýchavame neuveriteľné množstvo nevyžiadaných rád, či už od rodiny, alebo od úplne cudzích ľudí, ktorí sa cítia povolaní nám tieto rady rozdávať. Okrem zodpovednosti za starostlivosť o nového člena rodiny preto míňame nemálo energie na to, aby sme sa s týmto tlakom okolia vysporiadali. Ako na to čo možno najefektívnejšie?

1. Nadobudni istotu v samú/samého seba

Tento krok považujem za absolútne kľúčový k tomu, aby si dokázal/a stáť za tým, čo žiješ. Aby ťa nepoložila na kolená hneď prvá kritika od tetušky z vedľajšej sedačky v autobuse. Nestačí sa rozhodnúť, že to budeš robiť inak ako tvoji rodičia. Hľadaj konkrétne riešenia na náročné situácie. Nájdi si niekoho, s kým súzniš a vďaka ktorému nájdeš odpovede na svoje otázky.

Neznamená to, že sa musíš teraz ponoriť do kníh, či vyštudovať detskú psychológiu. Naštastie sú vďaka online svetu prístupné informácie, podcasty, blogy a kurzy, vďaka ktorým sa nielen môžeš stať tým rodičom, ktorým chceš byť, ale vďaka nadobudnutým poznatkom získaš aj istotu v to, čo robíš. Následne ťa už viac nerozhodí to, keď niekto tvoj názor nezdieľa.

Keď to zhrniem, ujasni si nielen to, prečo to nechceš robiť tak, ako to poznáš zo svojho detstva, ale hľadaj konkrétne cesty, ako to budeš robiť. Pracuj teda na svojom „prečo,“ ale aj rovnako intenzívne na svojom „ako.“ Až keď budeš vedieť nie len to svoje “prečo” ale aj “ako,” až vtedy budeš stáť nohami pevne na zemi a žiaden iný názor ťa nezneistí.

2. Neporovnávaj sa

Každá rodina funguje inak a čo funguje pre jednu, nemusí fungovať pre druhú. Neznamená preto automaticky, že to tvoji rodičia alebo tetička v autobuse nutne robili “zle” a ty to robíš “dobre.” Každý si hľadáme tú svoju vlastnú cestu a len s rešpektom k tým ostatným cestám získaš mier na duši, keď niekto nebude schvaľovať tú tvoju a získaš istotu. Neporovnávaj sa preto so svojimi priateľmi alebo rodinou, môže to viesť k pocitu nedostatočnosti.

Tiež sa nenechaj tlačiť do rozhodnutí, ktoré cítiš, že nie sú pre vás a vašu rodinu správne. Dôležité je, aby si sa riadil/a svojimi hodnotami a potrebami a potrebami tvojho dieťaťa a rodiny.

3. Komunikuj so svojím partnerom/ svojou partnerkou

Mať partnera/partnerku na svojej strane nie je podmienka k tomu, aby si bol/a tým rodičom ktorým chceš byť. Avšak dokáže tomu výrazne pomôcť. Vyhľadávaj spoločné rozhovory, snažte sa porozumieť si navzájom a chápať dôvody jednania toho druhého. Vytvorte si plán a stratégiu, ktorú budete spoločne dodržiavať v jednotlivých situáciách. Tak sa budete môcť lepšie ubrániť tlaku okolia. 

4. Nauč sa reagovať na nevyžiadané rady

Z nášho detstva sme sa naučili len dve stratégie v momentoch, keď niekto prekročí našu hranicu. Zaťať zuby, mlčať a čakať kým táto nepríjemná situácia neskončí, alebo zaútočiť naspäť. Jednotlivci inklinujú všeobecne k jednej z týchto stratégií, ale to, ktorú zvolíme, závisí tiež od nášho momentálneho rozpoloženia.

Obe tieto stratégie sú však nekonštruktívne a s najväčšou pravdepodobnosťou sa po takejto svojej reakcii nebudeš cítiť posilnený/á či sebavedomý/á. Existuje aj iná, rešpektujúca možnosť reakcie, ktorá ti nielen dodá silu a sebaistotu ale účinne zastaví druhú stranu bez toho, aby došlo ku konfronácii. Pokiaľ sa ju chceš naučiť, podrobné vysvetlenie nájdeš v časti podcastu s názvom Ako reagovať na nevyžiadané rady.

 

5. Obklop sa ľudmi, ktorí to majú podobne

Nájdi si ľudí, ktorí ťa podporujú a ktorí majú na rodičovstvo podobný pohľad ako ty. Môžu to byť priatelia, rodina alebo aj neznáma mama, ktorú na ihrisku oslovíš, lebo sa ti páčia jej reakcie na deti. Je však možné, že nepoznáš veľa ľudí, ktorí to cítia podobne ako ty. Z vlastných skúseností viem, že aj online komunita dokáže robiť zázraky. A pokiaľ si takú ešte nenašiel/nenašla, pozývam ťa do facebookovej skupiny Komunikácia srdcom, kde ťa čaká:

 

❤️ komunita rodičov súzniaca s myšlienkami rešpektujúceho rodičovstva

❤️ odpovede na otázky ohľadne komunikácie s deťmi

❤️ diskusie ohľadne výziev rešpektujúceho rodičovstva

❤️ rozhovory s inšpiratívnymi mamami

❤️ pravidelný prísun inšpiracie a impulzov, ktoré ti uľahčia život s deťmi

❤️ a veľa ďalšieho….

 

Teším sa na teba v skupine!

 

Páčil se ti tento článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

EBOOK ZADARMO

10 princípov, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi

Zadajte prosím svoj email, na ktorý si prajete dostávať novinky z blogu.

Ako DARČEK odomňa dostanete Ebook s 10 princípmi, ako vyriešiť akýkoľvek konflikt medzi deťmi.

Picture of Dagmar Cmorej

Dagmar Cmorej

Som lektorka nenásilnej komunikácie podľa M.B. Rosenberga a v tomto blogu ti prinášam pravidelnú inšpiráciu a impulzy zo sveta rešpektujúcej komunikácie s deťmi.

Kategórie

Najnovšie články

Články do emailu

Chceš, aby som ti dala vedieť vždy, keď napíšem nový článok? Napíš mi tvoje meno a email a ja ti o tom dám vždy vedieť ako prvej/prvému.